Aktualności

25. 11. 2022

70-lecie obchodziła w tym miesiącu moja szkoła- Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. Z tej okazji zorganizowany został plebiscyt dla byłych Absolwentów tej szkoły w kategoriach: Nauczyciel, Biznesmen, Sportowiec, Społecznik i Filantrop.
Organizatorzy uznali, że jako były absolwent tej szkoły, powinienem zostać nominowany (za swoją działalność) do nagrody JELCZAN-a 2022 w kategorii: Społecznik.
25 listopada br. podczas uroczystej gali ogłoszone zostały wyniki. Niestety osobiście nie mogłem wziąć udziału w spotkaniu. W moim imieniu statuetkę JELCZAN-a 2022, odebrał Sylwester Smyk- prywatnie brat mojej żony.
Sylwek, jeszcze raz dziękuję.











2.10.2022
Otrzymałem pierwszą w swoim życiu tak ważną nagrodę: LWA JELCZAŃSKO-LASKOWICKIEGO w kategorii: KULTURA.
Plebiscyt zorganizowano z okazji 35-lecia miasta Jelcz-Laskowice. Organizatorem był Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 2 października, statuetkę Lwa wręczyła mi pani Beata Bejda-przewodnicząca Rady Miejskiej Jelcza-Laskowic.




27. 08. 2022


Moi Drodzy
Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy, Znajomi,

z pewnością wiecie, że zostałem nominowany do konkursu LWY JELCZAŃSKO-LASKOWICKIE.
Nie będę ukrywał, iż nominacja ta jest dla mnie niezwykle ważna, tym bardziej że będzie to nagroda przyznana przez Was: mieszkańców MiG Jelcz-Laskowice i jednocześnie Czytelników moich publikacji.
Jeżeli więc uważacie, że to co do tej pory zrobiłem ma znaczenie, sens i zasługuje na to wyróżnienie, proszę oddajcie na mnie swój głos:






22. 08. 2022


Głosowanie rozpoczęte. Życzę sobie i Wszystkim powodzenia. Mieszkańcy miasta i gminy Jelcz-Laskowice mogą głosować klikając w poniższy link:


17. 08. 2022


Jubileuszowy album "Jelcz 70 lat", zagościł już na Waszych półkach

Zamówienia można składać bezpośrednio u Wydawcy (mail):
cbwydawnictwo@home.pl
Cena 50 złotych+ kw (12 złotych)




12. 08. 2022

LWY JELCZAŃSKO-LASKOWICKIE

Ta nominacja, to dla mnie wielkie wyróżnienie. Ale to również docenienie mojej wieloletniej pracy i pasji, która jej towarzyszy. Zostałem zakwalifikowany przez komisję do II etapu.
Dziękuję.
Gratuluję Wszystkim, którzy otrzymali nominacje.




21. 07. 2022

Nowe monografie o Jelczu z Agencji Wydawniczej CB

 W sierpniu bieżącego roku nakładem renomowanej Agencji Wydawniczej CB ukaże się długo oczekiwana publikacja poświęcona 70-leciu produkcji przez zakłady w Jelczu samochodów ciężarowych i autobusów, zatytułowana JELCZ 70 LAT. Autorem tej książki jest uważany za jednego z największych specjalistów w tej branży w Polsce - Pan Wojciech Połomski.

W swojej książce autor na 100 stronach przedstawia kilkadziesiąt najbardziej znanych i zarazem charakterystycznych ciężarówek i autobusów, jakie na przestrzeni tych siedmiu dekad powstały w podwrocławskiej fabryce - pozycja zawiera przekrój produkcji od 1952 do 2022 roku. Do współpracy Autor zaprosił najlepszego grafika, jakiego zna - swojego przyjaciela od ponad 40 lat- Pana Ryszarda Szymańskiego. Nakład albumu JELCZ 70 lat wynosi 500 egzemplarzy, cena 50 PLN plus 12 PLN za wysyłkę. Format to 19,5x24,5 cm, objętość 100 stron, a wszystkie fotografie są w kolorze. Zamówienia już od dziś można składać bezpośrednio u Wydawcy (mail): cbwydawnictwo@home.pl. Oficjalna sprzedaż rozpocznie się w połowie sierpnia i przez miesiąc będzie trwać z pominięciem pośredników.

Warto tu dodać, że w 2020 roku także nakładem Agencji Wydawniczej CB ukazała się inna pozycja poświęcona zakładom w Jelczu i ich wyrobom - Samochód średniej ładowności wysokiej mobilności JELCZ 442 (okładka miękka, 05.2020). Pozycja ta wchodzi w skład legendarnej, znanej na rynku od 1970 roku, serii Typy Broni i Uzbrojenia - numer 229. W tomiku zaprezentowano jeden z najnowocześniejszych samochodów ciężarowo-terenowych wprowadzanych od kilku lat na wyposażenie Wojska Polskiego. Przedstawiono historię rozwoju, wersje i odmiany produkowane seryjnie, budowę, dane techniczne i osiągi taktyczno-techniczne samochodu ciężarowego Jelcz 442. Pierwsze prace konstrukcyjne nad nowym wojskowym samochodem ciężarowym średniej ładowności w układzie 4x4 rozpoczęto w ówczesnej firmie Jelcz-Komponenty Sp. z o.o. w Jelczu-Laskowicach pod Wrocławiem w 2006 roku. Prototyp ukończono w 2007 roku. W następnych latach pojazd był dopracowywany i dostosowywany do podwyższonych wymagań wojska. Prezentacja nowego pojazdu odbyła się na XXI MSPO w Kielcach w 2013 roku. W listopadzie 2013 r. MON zakupił w firmie Jelcz-Komponenty Sp. z o.o. pierwsze 910 samochodów ciężarowych Jelcz 442.32, które dostarczono w latach 2014-2018.

A to nie koniec nowych publikacji Agencji CB poświęconych ostatnim jelczańskim wojskowym ciężarówkom. Jeszcze we wrześniu lub w październiku w serii Typy Broni i Uzbrojenia ukażą się dwie kolejne pozycje. Pierwsza poświęcona jest alternatywnym zadaniom, jakie może wypełniać pokazane w 2014 roku specjalistyczne podwozie z klasyczną kabiną - 663.32 6x6. Autorem tej pozycji jest uznany autorytet w sprawach Jelcza – prof. Jarosław Brach. Do tego Jarosław Brach wraz w Wojciechem Połomskim przygotowali kolejną ciekawą monografię, tym razem poświęconą wieloosiowym Jelczom opracowanym w ramach krajowych strategicznych programów zbrojeniowych Jak, Wisła i Sajna. Są to modele C882.57 CSS, P882.57 TS , C882.62 8x8  i 112.57 10x10. 

Cały zestaw najnowszych pozycji Agencji Wydawniczej CB powinien zadowolić wszystkich miłośników zakładów w Jelczu oraz ich wyrobów, jak również miłośników polskiej motoryzacji i przemysłu zbrojeniowego.

TBiU numer 229 o Jelczu 442,32 4x4 i album JELCZ 70 lat są już dostępne. Dwie kolejne powinny ukazać się do października br.




 



18.07.2022


Nowa publikacja/album "JELCZ 70 Lat" już w przedsprzedaży!!!


Nakład: 500 egzemplarzy
Cena 50 złotych+ kw (12 złotych).
Zamówienia już od dziś można składać bezpośrednio u Wydawcy (mail):

Informacje o publikacji:
Format 19,5x24,5 cm, 100 stron, wszystkie fotografie w kolorze (przekrój produkcji od 1952 do 2022 roku). Sprzedaż rozpocznie się w połowie sierpnia i przez miesiąc będzie trwać z pominięciem pośredników.



30.05.2022

Harmonogram IV Zlotu Jelcza

 

8.00-9.00  Wjazd dla uczestników.

 11.00  Rozpoczęcie zlotu.

 12.30  Historia rajdu Jelcz-Rally. Spotkanie z zawodnikami i osobami związanymi z organizacją rajdu (sala nr 005, budynek CSiR)

 13.30  Wykład Dr Tomasza Gałwiaczka: Konspiracja młodzieżowa w Polsce w latach 1949-1956. Zarys problematyki (sala nr 005, budynek CSiR).

 15.00  Spotkanie z uczestnikami wyprawy Himalaya Expedition 2021 (sala nr 005, budynek CSiR).

 18.00  Rozdanie nagród.

 20.00  Zakończenie zlotu.





5 maja 2022

Oficjalna grafika towarzysząca tegorocznemu IV Zlotowi Jelcza opracowana została przez Ryszarda Szymańskiego:





25 kwietnia 2022


Kolejny z wywiadów, którego tym razem udzieliłem Krzysztofowi Pawlakowi z Truck Focus.pl. Zapraszam do lektury (O mnie... w prasie). A opowiadam o książkach, pasji i tegorocznym zlocie Jelcza.



23 kwietnia 2022


Moi Drodzy,
23 kwietnia 2022 roku odszedł do niebiańskiego atelier Jan Langiewicz (1944-2022).
Wielu z nas znany jako fotograf zakładowy JZS Jelcz i fotoreporter gazety zakładowej "Głos Jelcza".
Pana Janka znałem od zawsze, jednak nasze drogi połączyły się za sprawą Michała Szczupaka i jego syna Arka (w 1987 roku), który wciągnął mnie do Kółka Fotograficznego, które prowadził pan Janek.
To za jego sprawą poznałem magię ciemni fotograficznej, obróbki zdjęć i patrzenia na świat przez obiektyw aparatu...
Zawsze powtarzał nam, byśmy Go nie naśladowali, patrzyli inaczej na to co nas otacza. I tak robiliśmy... Na targach w Poznaniu, na rajdzie Jelcz-Rally i na co dzień, czasem fotografując co tylko chcieliśmy... A później była i krytyka i pochwały a także rady, których nie sposób zapomnieć.
Wiem, że słowa nie oddadzą wszystkiego, co chciałbym napisać o panu Janku, to nie jest możliwe...
Jedno jednak wiem, część pamięci o tym człowieku będzie żyła w moich publikacjach, mikroskopijna część jego pracy, w postaci wspaniałych zdjęć, które po sobie zostawił...
Panie Janku DZIĘKUJĘ za wszystko !!!!
Na zdjęciu (zrobionym z ukrycia) podczas wystawy wyrobów JZS (kwiecień 1989 roku), pan Janek z nieodłącznym aparatem w rękach. Wówczas był w pracy, a ja zjawiłem się tam przez przypadek. Szkoda, że nigdy nie zobaczy już tego zdjęcia...

Jan Langiewicz
1944-2022


2 luty 2022


Dzień dobry,
Zdjęcia publikowane w dwóch cyklach: 70- lecie utworzenia Jelczańskich Zakładów Samochodowych i 35-lecie powstania miasta Jelcz-Laskowice, pewnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego gdyby nie praca fotografów: zakładowych oraz artystów fotografików którym zlecano wykonanie artystycznych zdjęć produktów marki Jelcz.
To właśnie ONI, patrząc przez obiektywy aparatów utrwalali to co dziś możecie zobaczyć.
Zdjęcia, które oglądacie trafiały w moje ręce przez ostatnie 40 lat. Wiele z nich zobaczyliście w moich publikacjach, większość była jednak w czarno-białych barwach. Swój zbiór fotografii zawdzięczam mrówczej pracy i pomocy wielu osób, które obdarzyły mnie zaufaniem, którego nigdy nie starałem się zawieść.
W tym miejscu chciałbym abyście poznali nazwiska tych, dzięki którym dziś możemy wspólnie podziwiać te piękne zdjęcia:
Eugeniusz Pastenaci, Alicja Konopka, Zdzisław Maj, Stanisława Sokołowska, Stanisław Żak, Zygmunt Szczepaniak, Jan Janota, Jan Langiewicz, Jolanta Pietrzyk, Marek Trzeciakowski, Marek Koch, Arkadiusz Szczupak i Ryszard Szymański.
Znajdą się tutaj również moje zdjęcia.
Oba cykle już wkrótce pojawią się także na niniejszej stronie.


1 luty 2022


"Dzień dobry,
Tak sobie myślę...
Czy 70 zdjęć związanych z historią JZS Jelcz- publikowanych codziennie po jednym- to dobry pomysł, by uczcić rocznicę utworzenia przedsiębiorstwa?
Czy 35 zdjęć związanych z historią Jelcza-Laskowic to dobry pomysł?
Co o tym sądzicie?"
Takie pytanie pojawiło się na moim autorskim fb (https://www.facebook.com/wapjelcz/). Odzew był dość duży, więc już tego samego dnia rozpocząłem publikację archiwalnych zdjęć w dwóch cyklach:
35-lecie Jelcza-Laskowic
70-lecie utworzenia Jelczańskich Zakładów Samochodowych.

Grudzień 2021


Koniec roku przyniósł wiadomość na którą czekało wielu z WAS. Ruszyły przygotowania do przyszłorocznego IV Zlotu Jelcza.
Wydarzenie DWA ŚWIATY, którego częścią składową jest Zlot Jelcza odbędzie się 4 czerwca 2022 roku w Jelczu-Laskowicach. Listę zgłoszeń, kontakt dostępne są w zakładce: IV ZLOT JELCZA.
Wydarzenie można także śledzić na facebooku:

Swoje pojazdy do udziału w IV edycji Zlotu Jelcza możecie zgłaszać za pomocą maila: wpolomski1@wp.pl.




Październik 2021


Nakładem Agencji Wydawniczej CB ukazała się moja najnowsza książka nosząca tytuł: "Armatki wodne- pojazdy specjalne do rozpraszania demonstracji. Tajna polska specjalność"



25 lipca 2021


Dziś skończyłem i przekazałem wydawcy rękopis kolejnej książki. Tytuł roboczy to: "Armatki wodne w PRL-u". Mam nadzieję, że książka szybko trafi do Waszych rąk. A na zdjęciu, kilka stron z wydruku próbnego . Wkrótce podam więcej szczegółów.
😀
Pozdrawiam serdecznie



07 czerwca 2021



DWA ŚWIATY 2021

III ZLOT JELCZA i ZLOT KLASYKÓW 


Po raz pierwszy, po raz drugi i... po raz trzeci!
19. czerwca, w Jelczu-Laskowicach odbędzie się już 3 edycja zlotu samochodowego Dwa Światy! Wszystkie znaki na niebie wskazywały, że i w tym roku będziemy musieli nasz zlot przenieść do sieci, jednak szczęście nam dopisało i już niebawem zobaczymy się podczas kolejnej - tym razem KLASYCZNEJ - edycji tego wydarzenia!
Zgłoszenia aut klasycznych, wyprodukowanych w latach 1900-1995 wysyłajcie na maila - dwaswiaty@interia.pl
Każde auto musi zostać przez nas zaakceptowane, dlatego zapraszamy serdecznie do wysyłania zgłoszeń. Auta, która przejdą proces zgłoszeniowy, pojawią się 19. czerwca w Jelczu-Laskowicach, tym samym zdobiąc teren za Centrum Sportu i Rekreacji Jelcz-Laskowice.
Jeżeli chodzi o pojazdy marki Jelcz - wszystkie zgłoszenia proszę kierować do naszego współorganizatora eventu - Wojciecha Połomskiego. Autor znanych książek o historii tej marki ponownie zabierze nas w podróż do przeszłości motoryzacji!
Zapraszamy wszystkich serdecznie!

                   

09 listopada 2020 

Nowa książka już w sprzedaży !!!

Moi Drodzy,
od dnia dzisiejszego dostępna jest w sprzedaży moja kolejna książka. Piąty tom cyklu wydawniczego "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz" opisujący pojazdy i przedsiębiorstwo Jelcz w latach 1995-1998, ukazał się tak jak poprzednie publikacje, nakładem Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.

Książkę można kupić bezpośrednio u Wydawcy, co ze swojej strony serdecznie polecam.





04 czerwca 2020 

Czy niemożliwe ma szansę stać się możliwym?

Jako organizatorzy wierzymy, że tak !!!

Tegoroczna edycja wydarzenia DWA ŚWIATY, na którą składał się Zlot pojazdów marki Jelcz, planowana na 20 czerwca 2020 roku z powodu epidemii koronawirusa nie może odbyć się w pierwotnej formie.
Jednakże, miesiące przygotowań, rozmów z potencjalnymi uczestnikami- nie mogą pójść na marne.
Z tego też względu podjęliśmy decyzję o organizacji tegorocznego zlotu wirtualnie.

Serdecznie już dziś Wszystkich zapraszam do śledzenia tego Wydarzenia.



21 maja 2020 

Dzień dobry,
ukazała się na rynku księgarskim kolejna moja książka.
Tym razem postanowiłem się zmierzyć z tematem najnowszej produkcji zakładu w Jelczu-Laskowicach: samochodem ciężarowym wysokiej mobilności, średniej ładowności Jelcz 442.32.
Wydawcą książki jest Agencja Wydawnicza CB.






04 marca 2020- ODWOŁANY

Bartłomiej Dygus

Dzień dobry,
miło mi jest poinformować o rozpoczęciu przygotowań do II Zlotu Jelcza, który odbędzie się 20 czerwca 2020 roku w Jelczu-Laskowicach.
Zapraszam już dziś do zapoznania się z zakładką: 

http://historiajzs.blogspot.com/p/ii-zlot-pojazdow-marki-jelcz-2006-2020.html

Wydarzenie można również śledzić na Facebooku-u:


Zapraszam także do nadsyłania zgłoszeń pojazdów i udziału w zlocie.

Pozdrawiam serdecznie Wojtek


22 kwietnia 2019


Moi Drodzy,
nadszedł czas, by oddzielić życie prywatne od pasji.
Od dnia dzisiejszego, wszystkie posty związane z moimi publikacjami oraz Zlotem pojazdów marki Jelcz, którego jestem współorganizatorem, publikowane będą tylko i wyłącznie na utworzonej stronie W.A.P Jelcz.
Zapraszam Wszystkich, których interesują w/w sprawy do odwiedzenia:

19 kwietnia 2019






8 kwietnia 2019


Informacja


Od dziś, wszystkie informacje na temat tegorocznego Zlotu Jelcza 2019, publikowane będą w zakładce: "Zlot pojazdów marki Jelcz 2019". Znajdziecie tam m.in. harmonogram, informację medialną, aktualną listę uczestników i pojazdów.
Zapraszam 

3 kwietnia 2019

Uwaga, piękną EWĄ na Zlot!!!!



18 maja 2019 roku zagościmy moim prototypowym Jelczem T120 Ewa na kolejnej edycji Zlotu Jelcza😊👍🚌🎉
Jeśli ktoś ma ochotę jechać razem z nami to zapraszamy na nasz pokład😊 Liczba miejsc ograniczona! Nie ma się nad czym zastanawiać... rozbijaj świnkę i rezerwuj!🐖🐷

Priv. Mateusz Żyrek Tel: 794-656-070
Koszt przejazdu w obie strony: 80 zł za osobę
(Płatne gotówką lub przelewem, wystawiam FV)
Wyjazd: 6:00 dworzec autobusowy w Czechowicach-Dz stanowisko nr. 1
(Lecimy przez Pszczynę, Żory, A1 i A4 prosto do Jelcza-Laskowic)
Powrót: wieczorem po zakończeniu imprezy.

2 kwietnia 2019


Dość długo, prowadzona przez mnie strona świeciła pustkami i nie była uaktualniana. Wpłynęło na ten stan rzeczy wiele przeróżnych czynników, z najważniejszym na czele: życiem.
Dziś chciałbym podzielić się z Wami informacją, na którą czekałem kilka ostatnich miesięcy. Mianowicie, dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym roku, już niedługo, odbędzie się Zlot pojazdów marki Jelcz.
Impreza zorganizowana zostanie w ramach przedsięwzięcia "Dwa Światy", której głównym organizatorem jest Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Jelczu-Laskowicach.
Wiem, ustalony termin 18 maja 2019 roku, to w wielu miastach Noc Muzeów- tylko czy ta impreza nie może wchodzić w skład tego typu wydarzeń?
Zapraszam Wszystkich bardzo serdecznie do wzięcia w niej udziału.
Termin:
18 maja 2019 roku, Jelcz-Laskowice, początek godz. 10.00
Wkrótce podam więcej szczegółów, w tym także harmonogram Zlotu.
Zapraszam także na oficjalny fp:



6 lipca 2017


Z dniem dzisiejszym w zakładce poświęconej w całości zlotowi pojazdów samochodowych marki Jelcz, rozpoczynam publikację zdjęć pojazdów obecnych na zlocie. 
Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować panu Krzysztofowi Pokojowi za udostępnienie autorskich zdjęć, które niebawem pojawią się na stronie.


2 lipca 2017


W nowej zakładce poświęconej wspaniałemu wydarzeniu jakim niewątpliwie był Zlot  Jelcza, dodane zostały dwa linki do relacji z imprezy. Na stronach internetowych: 40ton.net i 4Trucks.pl zamieszczone zostały bardzo ciekawe galerie zdjęć. Zapraszam do obejrzenia. Przeżyjmy to raz jeszcze.


1 lipca 2017


Szanowni Czytelnicy
z uwagi na ogrom materiału związanego z niedawnym wydarzeniem, jakim niewątpliwie był Zlot i Piknik Jelcza, postanowiłem uruchomić oddzielna Zakładkę: Zlot i Piknik Jelcza 2017, w której zgromadzony zostanie cały zgromadzony materiał związany z bezpośrednio z tym wydarzeniem. Już dziś opublikowany został materiał ze Zlotu, który ukazał się na lamach Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskie oraz wydanie Internetowej Telewizji Jelcz-Laskowice, w którym zamieszony został materiał filmowy zrealizowany 17 czerwca br. w Hali E.
Pozdrawiam serdecznie.

17 czerwca 2017


Witam serdecznie,


Część organizatorów Zlotu i Pikniku Jelcza. Od lewej stoją: Maciej Kozicki, Józef Adamowicz, Ryszard Szymanski i Wojciech Połomski


17 czerwca br. w dawnej hali produkcyjnej Jelczańskich Zakładów Samochodowych odbył się Zlot i Piknik Jelcza zorganizowany z okazji 65 rocznicy utworzenia Jelczańskich Zakładów Samochodowych.
Wkrótce obszerna relacja oraz podsumowanie tego wydarzenia ukaże się na łamach mojej strony. A już dzis możecie zobaczyć 10-cio godzinna relację z tego wydarzenia oraz przeczytać co na temat tej imprezy napisali już inni:

http://gazeta-olawa.pl/news/63856-jelczanska-hala-znow-ozyla/

http://www.olawa24.pl/pl/article/28311/JELCZ-spotkali-sie-by-powspominac-[GALERIA


Link do filmu Leszka Kołeckiego:




18 grudnia 2016


Witam serdecznie,

Dziś mija dokładnie 30 lat od uroczystego pożegnania pierwszych polskich załóg biorących udział w jednym z najtrudniejszych rajdów na świecie, czyli maratonie Paryż-Algier-Dakar. Polskie załogi po raz pierwszy wystartowały w 9 edycji tego rajdu w 1987 roku.Stoją od lewej: Jan Kornicki, Bronisław Krzewski, za nim Paweł Taraszkiewicz, szef ekipy Tadeusz Barbacki, Feliks Gaca, Tadeusz Gawryluk, Adam Chmielewski i Leszek Gąsior.
    Więcej na ten temat możecie przeczytać w jednym z artykułów,  zamieszczonych w zakładce Artykuły prasowe oraz oczywiście w trzeciej części mojej książki o pojazdach samochodowych Jelcz opisujących lata 1984-1989.



11 grudnia 2016

Witam serdecznie,

Książka w sprzedaży już od miesiąca, ale prawdopodobnie nie powstała by gdyby nie pomoc i zaufanie wielu ludzi. Pomogli mi nie tylko w zdobywaniu informacji czy zdjęć, ale również dali przysłowiowe "zielone światło" i dzięki temu mogłem zamieścić w tej publikacji archiwalne materiały, które kilka lat wcześniej ukazały się drukiem. Jak zapewne zauważyliscie, już od pierwszej książki zamieszczam listę osób, którym w ten sposób serdecznie dziękuję za pomoc w jej powstaniu. Z|każdą kolejna publikacją, lista tych osób się powiększa. Oprócz stałych współpracowników, pojawiają się wciąż nowe nazwiska ludzi, którym tak jak mi osobiście zależy na ocaleniu od zapomnienia historii polskiej motoryzacji. Jest to moja forma podziękowań dla Wszystkich tych, którzy dołożyli "cegiełkę" do moich książek. 
Jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję !!!!



Podziękowania:
Chciałbym serdecznie podziękować niżej wymienionym osobom za okazaną mi pomoc przy pracy nad niniejszą publikacją. Bez WASZEJ pomocy, książka byłaby znacznie uboższa w informacje i materiał zdjęciowy.
                                                                                      
Wojciech Połomski

Jarosław Brach: „Ciężarówki i Autobusy”,  Jerzy Cyrulik, Wiesław Cieśla, Radosław Chudziński, Jan Dalgiewicz, Sławomir Drążkiewicz, Zbigniew Detyna, Monika Gałuszka-Sucharska: „Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie”, Paweł Grzegorczyk, Krzysztof Kalandyk, Jerzy Kamiński: „Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie”, Jan Kornicki, Krzysztof Kobak, Jacek Kontecki „Ciężarówki i Autobusy”, Jacek Kołodziej, Jerzy Kossowski: „Automobilista”, Stefan Kopcza, Jan Kukuła, Michał Kowalczyk, Cezary Krysiuk, Piotr Król, Piotr Kleszyk, Jan Langiewicz, Zbigniew Lempaszak, Jarosław Leśniowski, Krzysztof Maczaj, Bartek Musiał, Konrad Nowak, Jerzy Oleńczak, Jolanta Pietrzyk, Marek Pisarek, Jerzy Podlak, Ryszard Polit, Paweł Pronobis, Robert Przybylski, Wilhelm Semaniszyn, Jerzy Smyk, Jacek Sobota, Łukasz Supel, Artur Sypień, Zygmunt Szczepaniak, Arkadiusz Szczupak, Michał Szczupak, Ryszard Szymański, Marek Trzeciakowski, Krzysztof Wasilewski, Jacek Warczek, Janusz Witkowski, Łukasz Wolniewicz, Marian Zmyślony, Rafał Zajas, Wirtualne Muzeum Motoryzacji Instytutu Transportu Samochodowego, a także moim najbliższym za dużo, dużo……… cierpliwości!!!!!



Listopad 2016

Witam serdecznie,

W kilka dni po ukazaniu się mojej najnowszej książki pojawiły się jej zapowiedzi na kilku znanych portalach motoryzacyjnych min.: https://www.warsztat.pl/http://40ton.net/http://www.wjelczu.pl/.
Książka "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1990-1994" była długo oczekiwaną pozycją na rynku. Zainteresowanie tą pozycją przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Otrzymuję wciąż dużo wiadomości od zainteresowanych jej zakupem, ale również pierwsze recenzje i opinie na jej temat. Za wszystkie serdecznie dziękuję. O pojawieniu się w sprzedaży książki poinformował również tygodnik z którego Redakcją współpracuję od wielu już lat, czyli "Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie": http://www.gazeta-olawa.pl/historia/55764-ksiazka-o-jelczu-juz-w-sprzedazy/
Serdecznie Wszystkim propagującym tą publikację dziękuję i pozdrawiam.



10 listopada 2016

Witam serdecznie,

wreszcie jest !!! Po kilku miesiącach wyczekiwań, od dwóch dni kolejna z moich książek ujrzala półki księgarskie. Wiem jak wielu z Was czekało na tą pozycje. Wierzcie mi, ja również. Inaczej jest przygotowywać to wszystko: napisać, dobrać zdjęcia, złożyć, poprawić korektę wydawniczą i wreszcie otrzymać gotową książkę...pachnącą farbą drukarską. 
Mam nadzieję, że i tym razem zyska ona Wasze- Czytelników uznanie i wypełni lukę informacyjną z lat 1990-1994.
Często spotykam się z pytaniem, gdzie kupić te książki? Otóż, osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest zakupić je poprzez oficjalną stronę wydawnictwa. Poniżej zamieszczam odpowiedni link:


Oficjalna strona 
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności







Pozdrawiam serdecznie Wojtek


10 października 2016

Dziś spotkała mnie miła niespodzianka. Mimo, że jest niedziela otrzymałem wiadomość, iż wydawca moich książek, czyli Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, zdecydowały się po raz drugi na dodruk (w ilości 1000 sztuk) mojej pierwszej książki: "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970". Taka wiadomość dla każdego autora znaczy bardzo wiele. Mówiąc wprost: książka została dobrze napisana, znajduje wciąż nowych Czytelników.

Dziękuję Wam wszystkim i pozdrawiam.

 

 

30 września 2016

Moment w którym ma się pojawić na rynku kolejna książka, jest dla mnie okresem bardzo pracowitym. Rękopis trafia do wydawcy, trwa skład, trafia z powrotem do mnie w celu zrobienia korekty i znów do wydawcy. Dodatkowo, maile i pytania wiernych fanów Jelcza o termin wydania. Nie na wszystkie wiadomości mam czas odpisywać, dlatego powstała ta strona. Jest jeszcze jedna sfera w która muszę się angażować...to wywiady. Prasowe, internetowe, wiele rozmów, a historia fabryki i jej wyrobów to temat dość obszerny. Bo przecież, za rok minie 65 lat od utworzenia Jelczańskich Zakładów Samochodowych "Jelcz". Dziś na na stronie internetowej http://www.wjelczu.pl/, opublikowany został kolejny wywiad ze mną. Całość możecie przeczytać w zakładce: O mnie...w prasie.

 

 „Dobrze się stało, że pojazdy z napisem Jelcz na masce są dalej produkowane”

 jelcz-phototrans 

 

19 września 2016

Kolejny z wywiadów, którego miałem okazję udzielić pani redaktor Monice Gałuszce-Sucharskiej. Ukazał się ona na łamach tygodnika: Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie w numerze 36 z 8 września br. Tekst do czytania opublikuję wkrótce w zakładce: O mnie...w prasie.

Pozdrawiam



 

6 września 2016 

Na oficjalnej stronie Wydawnictw Komunikacji i Łączności opublikowana została okładka książki "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1990-1994" oraz opis publikacji:

 

Bogato ilustrowana książka poświęcona pojazdom samochodowym i przyczepom Jelcz produkowanym w latach 1990–1994. Opisano samochody ciężarowe rodzin Jelcz 410, Jelcz 422, Jelcz 423, Jelcz 424, Jelcz 620, Jelcz 622, Jelcz 623, Jelcz 642, samochody ciężarowe o układzie napędowo-jezdnym 4×4 i 6×6, samochody pożarnicze, autobusy miejskie Jelcz 120 M, prototyp autobusu lokalnego Jelcz L 120, autobusy dalekobieżne i turystyczne Jelcz PR 110 DC i T 120, autobusy z silnikami LIAZ oraz autobusy produkowane na specjalne zamówienie. Opisano także kabiny kierowcy stosowane w omawianym okresie. Zamieszczono wiele archiwalnych, często dotychczas niepublikowanych fotografii.

W książce opisano: 
● autobusy wykonane we współpracy Jelcz – MAN i Jelcz – Volvo,
● samochody ciężarowe rodziny Jelcz 410,
● samochody ciężarowe rodziny Jelcz 422 423 i 424,
● samochody ciężarowe rodziny Jelcz 620, 622 i 623,
● samochody ciężarowe rodziny Jelcz 642,
● samochody ciężarowe Jelcz z napędem 4×4 i 6×6,
● samochody pożarnicze Jelcz 010, 014, 016 i 020,
● autobusy miejskie i lokalne Jelcz 120,
● autobusy dalekobieżne i turystyczne Jelcz PR 110 i Jelcz T 120,
● autobusy Jelcz 120 z silnikami LIAZ,
● prototypy autobusów Jelcz wykonane na specjalne zamówienia.
 

 

Więcej na:  http://www.wkl.com.pl/pojazdy-samochodowe-i-przyczepy-jelcz-1990-1994,1,1,1449?

 

3 września 2016 

Lokalny tygodnik, z którym niejednokrotnie miałem okazję współpracować, a mianowicie: Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie, zamieściły na swojej stronie internetowej http://www.gazeta-olawa.pl/ zapowiedz wywiadu ze mną, którego udzieliłem redaktor Monice Gałuszce-Sucharskiej. Temat rozmowy dotyczył oczywiście najnowszej książki o pojazdach samochodowych Jelcz. Niestety póki co są to jedynie fragmenty, całość ukaże się w najbliższy czwartek tj. 8 września w wydaniu papierowym gazety. Poniżej, dzięki uprzejmości tygodnika, to co zostało dotychczas opublikowane:

 

Jelcz w czasach przełomu

Wkrótce w księgarni najnowsza książka Wojciecha Połomskiego. Obejmuje lata 1990-1994 – najburzliwszy okres w dziejach jelczańskiego zakładu. Co wtedy produkowano i jak „kolos” zaczął się chylić ku upadkowi
Książka „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1990-1994″ to czwarta z serii książek jelczańskiego autora, pasjonata motoryzacji i historii „Jelcza”. Ukaże się na przełomie listopada i grudnia tego roku. Właśnie trwa skład. Książka, tak jak wcześniejsze, ukaże się nakładem Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.
– Okres, który obejmuje najnowsza publikacja, to czas przemian w Polsce, koniec gospodarki centralnie planowanej, to czas, gdy wszystko się zmienia, zakład szuka inwestora strategicznego – mówi Wojciech Połomski. – Następuje koniec Jelczańskich Zakładów Samochodowych, wreszcie przekształcenie w JZS „Jelcz” Spółkę Akcyjną. Książka kończy się w momencie powstania Jelcz „Zasada Group”. Powiew świeżości okazał się zabójczy.
Ze słowa wstępnego do książki
(…) Smak „technologii zachodniej”, który objawił się w małym mieście pod Wrocławiem, w Jelczu-Laskowicach, w postaci najnowszych wyrobów takich firm jak MAN i Volvo, prezentowanych przy okazji rozmów o przyszłej współpracy, stanowił niewątpliwe świadectwo zmian, które miały nastąpić… Dla Jelczańskich Zakładów Samochodowych wiązało się to przede wszystkim – w niedalekiej przyszłości – z unowocześnianiem i modernizacją produkowanych wyrobów, technologii wytwarzania, dostępem do najnowszych światowych metod produkcji i montażu, a także do sprawdzonych podzespołów jezdno-napędowych, które miały być udostępnione przez przyszłych partnerów jelczańskiego przedsiębiorstwa. Te zmiany miały pozwolić m.in. na dostosowanie produkowanych pojazdów do norm europejskich związanych np. z czystością spalin. (…)

Więcej w papierowym wydaniu „GP-WO”.

(MON)
archiwum  (27) archiwum  (29)

 

1 września 2016

Witam serdecznie,

ostatnimi czasy zaniedbałem prowadzenie swojej strony. Przyczyn było wiele, szarość codziennego życie, obowiązki praca i.... no właśnie Korekta kolejnej książki. A było co czytać: 384 strony i 320 podpisów do zdjęć. Zupełnie inaczej wygląda rękopis stworzony w programie biurowym a zupełnie inaczej wydruk gotowej książki, który trzeba starannie przeczytać, przeglądnąć i nanieść ewentualne poprawki. Ale tak już bywa, kiedy chce się coś napisać a później wydać. Tak wygląda kilka stron korekty:

 

 

Na szczęście to już za mną. Książka wróciła do Wydawcy i teraz spokojnie trzeba czekać na pojawienie się publikacji na półkach księgarskich. Dziś udało mi się poznać prawdopodobny termin wydania, ma to nastąpić pod koniec bieżącego roku: listopad lub grudzień.  

Dziś także otrzymałem projekt okładki książki, którą prezentuję w całości. W niedługim czasie pojawią się tu także: Spis treści oraz Słowo od autora i podziękowania dla ludzi, którzy pomogli mi w jej powstaniu. 

 

 

15 marca 2016

Dziś mija dokładnie 64 lata, od momentu powołania do życia Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Marka Jelcz pojawiła się dokładnie w 1959 roku, z chwilą pojawienia się pierwszych autobusów na licencji czechosłowackiej Karosy, które otrzymały nazwę "Jelcz". Kilka lat później pracownik JZS pan Bohdan Ancerewicz zaprojektował najsłynniejsze jelczańskie logo, znane doskonale Wszystkim miłośnikom marki.


5 marca 2016

   W zakładce: Historia JZS Jelcz-Zapisy wspomnień dodana została recenzja książki, zamieszczona 23 listopada 2015 roku na stronie: automotive.blog.pl 
Dziękuję w imieniu własnym i współautorów publikacji.

 

4 marca 2016

   W zakładce: Historia JZS Jelcz-Zapisy wspomnień dodane zostały dwa archiwalne artykuły prasowe pióra Moniki Gałuszki-Sucharskiej: "Książka jakiej jeszcze nie było", "Czy historia Jelcza ma znaczenie". W zakładce: O mnie... w prasie, dodałem archiwalny wywiad prasowy z 2013 roku noszący tytuł: "To pracownicy "Jelcza" napisali tę historię".

18 luty 2016

    Witam serdecznie. Z pewnością wielu z Was, pilnie śledzi wszelkie informacje związane z kolejna częścią publikacji o pojazdach samochodowych marki Jelcz. Uprzejmie więc informuję, ze dziś wydrukowany został egzemplarz próbny (poglądowy), który wraz z płytą trafi do wydawnictwa.
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie.






14 luty 2016

    Witam, po dość długiej przerwie, spowodowanej wieloma nowymi wydarzeniami w moim życiu osobistym, chciałbym serdecznie powiadomić, kolejna publikacja o pojazdach Jelcz została ukończona. Kilka statystyk podsumowujących:
- materiał to 482 strony A4
- 328 zdjęć
około 150 000 wyrazów.
Niezmiernie rzadko publikuję zdjęcia osobistych notatek, które powstają w trakcie pisania książek, ale tym razem postanowiłem zrobić wyjątek :-)

 

Mam nadzieję, że już w najbliższym czasie, będę mógł podać więcej szczegółów związanych z nową publikacją.
Pozdrawiam serdecznie


14 maja 2015

    Witam, po dość długiej przerwie zaktualizowałem niektóre kategorie. M.in.: w kategorii O mnie...w prasie, zamieściłem wersję elektroniczna ostatniego wywiadu. Stało się tak z powodu braku możliwości zapoznania się z treścią wywiadu z zamieszczonego zdjęcia. W kategorii Wspomnienia z taśmy filmowej, zamieszczony został artykuł o pierwszym filmie fabularnym w którym niektóre ze scen nakręcone zostały w Jelczu-Laskowicach. Mowa oczywiście o filmie:  „Szyfry”- czyli Jan Kreczmar, Zbyszek Cybulski i Wacław Kowalski w Laskowicach Oławskich.  Opublikowany został na łamach lokalnej gazety "TYGODNIK POWIATU"

 


12 kwietnia 2015

    W kategorii O mnie...w prasie dodany został najnowszy wywiad ze mną opublikowany na łamach lokalnej gazety "TYGODNIK POWIATU" http://www.olawa24.pl/. O mojej pasji rozmawiał ze mną dziennikarz tego pisma Xawery PIŚNIAK.

 

 

8 kwietnia 2015

    W kategorii ARTYKUŁY PRASOWE dodane zostały dwa "świeże" artykuły opublikowane na łamach lokalnej gazety "TYGODNIK POWIATU" http://www.olawa24.pl/. "Numer ICE w telefonie?..." i "Elżbieta Malita o pałacu w Jelczu-Laskowicach"

 

 2 kwietnia 2015

    W kategorii ARTYKUŁY PRASOWE zamieszczone zostały archiwalne materiały prasowe z lat 2007 i 2008 opublikowane na łamach miesięcznika "AUTOMOBILISTA" http://www.automobilista.com.pl. Artykuły te związane są ze startem polskich załóg w rajdzie Paryż-Algier-Dakar w latach 1987 (2 załogi z Jelcza) i 1988 (dwie załogi z JZS i dwie ze Starachowic). Temat startu polskich załóg (głównie z JZS Jelcz) opisałem dość szeroko w książce "Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1984-1989". 

Nie samą motoryzacją żyje jednak człowiek. Zapraszam do lektury dwóch artykułów opublikowanych na łamach tygodnika lokalnego "Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie" http://www.gazeta-olawa.pl/ noszących tytuły: "Czy kiedyś pojadą" i "W krzywym (ciemnym) zwierciadle".

 30 marca 2015

    W kategorii ARTYKUŁY PRASOWE zamieszczone zostały archiwalne materiały prasowe z lat 2003, 2005, 2006 opublikowane na łamach miesięcznika "AUTOMOBILISTA" http://www.automobilista.com.pl. Dodane zostały także dwa "świeże" artykuły opublikowane na łamach lokalnej gazety "TYGODNIK POWIATU" http://www.olawa24.pl/. Pierwszy z nich opublikowany został w cyklu: "Wspomnienia z taśmy filmowej" i opowiada on o filmie z 1964 roku, noszącym tytuł "Późne popołudnie". Przy realizacji tego dramatu psychologicznego w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego pomogły Jelczańskie Zakłady Samochodowe.

 

 22 marca 2015

        Kolejne dwa teksty w kategorii ARTYKUŁY PRASOWE:"Licencja Steyr w JZS- ciąg dalszy", "IX Zlot Zabytkowych Autobusów, czyli autobusowych wspomnień czar...". Zostały one opublikowane w wakacyjnym numerze miesięcznika "Ciężarówki i Autobusy" nr. 7-8/2014. Zdjęcia ze zlotu znajdziecie w GALERII.

 

21 marca 2015 

        Kolejne autorskie zdjęcia w GALERII. Tym razem są to zdjęcia z pobytu w Jelczu-Laskowicach Marcina Olszańskiego http://skodarto.pl/ właściciela jednego z najładniejszych, odrestaurowanych autobusów międzymiastowych Jelcz 043. Z Marcinem wspólnie zwiedziliśmy fabryczną Halę E w której do 2008 roku produkowano autobusy, przejechaliśmy autobusem przez miasto i zrobiliśmy małą sesję na "słynnym" jelczańskim placu manewrowym...tuż przy hałdach gruzu po budynku BOT.

 

20 marca 2015

          Dziś w GALERII pojawiła się kolejna porcja moich autorskich zdjęć. Tym razem są to fotografie wykonane podczas III Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Zabytkowych w Oławie, który odbył się 22 czerwca 2014 roku.

 

15 marca 2015

          Dokładnie 63 lata temu Minister Transportu Samochodowego i Lotniczego J. Rustecki Zarządzeniem numer 68 z dnia 28 marca 1952 roku powołał do życia Jelczańskie Zakłady Samochodowe. Zarządzenie, mimo iż podpisane zostało pod koniec marca, weszło w życie dokładnie 15 marca 1952 roku. Tak więc dziś obchodzimy kolejną rocznicę obecności samochodów marki Jelcz na naszych drogach.

  Jelcz 315 E

 

 

   63 lata marki JELCZ

 

                                                                                                                 Jelcz 442.32

 

9 marca 2015

         Pojawiła się nowa kategoria GALERIA, w której znajdą się fotografie związane z motoryzacją. Już dziś możecie obejrzeć fragment kolekcji modeli kartonowych pana Edwarda Kutkowskiego (TransExpo 2012), zdjęcia z wystawy Historia JZS zorganizowanej w Jelczu-Laskowicach podczas Majówek w 2013 roku oraz foto z I Zlotu Pojazdów Zabytkowych, który zorganizowano w Jelczu-Laskowicach w 2011 roku.

 

8 marca 2015

        W kategorii Artykuły prasowe pojawiły się dwa artykuły z 2012 i 2014 roku, opublikowane na łamach miesięcznika Ciężarówki i Autobusy: "Samochody samowyładowcze Jelcz 1973-1981" i "TAM...Come back". Zapraszam do lektury.

 

6 marca 2015

         Także Biblioteczka doczekała się aktualizacji. Pojawiły się opisy i spisy treści dwóch książek pana Andrzeja Zielińskiego, a także zamieszczona została okładka, opis oraz spis treści trzeciej książki pana Andrzeja z cyklu: "Polskie konstrukcje motoryzacyjne 1966-1970".

     W kategorii Artykuły prasowe pojawiły się dwa artykuły z 2012 roku, opublikowane na łamach miesięcznika Ciężarówki i Autobusy. Zapraszam do lektury.

      W kategorii O mnie...w prasie zamieściłem komentarz o który poprosił mnie dziennikarz Radio Wrocław pan Dariusz Wieczorkowski. W tekście opublikowanym na stronie PRW.PL zamieszczone zostały także historyczne zdjęcia z mojego archiwum. 

 

4 marca 2015

    W Biblioteczce pojawiły się dwie kolejne pozycje książkowe: "Krajowe silniki wysokoprężne" i "Współczesne pojazdy terenowe". Są to wydawnictwa wiekowe jednak ich nabycie nie powinno sprawić większych problemów. Polecam je wszystkim tym, którzy interesują się nie tylko pojazdami ale także tym co je wprawia w ruch.

    Na jednym z popularnych portali społecznościowych, powstała strona o moich publikacjach. Zapraszam do jego odwiedzania w imieniu autora.
https://www.facebook.com/pljelcz?pnref=story



20 sierpnia 2014
4 tom książki o pojazdach Jelcz 

4 tom książki o pojazdach Jelcz

      Niedawno pan Wojciech Połomski, który jest ekspertem w dziedzinie Jelczańskich Zakładów Samochodowych i samochodów z tej fabryki ogłosił, iż rozpoczyna pracę na 4 tomem książki o pojazdach z JZS.
 Niewątpliwie jest to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów starej motoryzacji. Dotychczas ukazały się 3 tomy książek o pojazdach JZS: ”Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1952-1970”, ”Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1971-1983”, ”Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz 1984-1989”. Ukazała się także książka ”Historia JZS zapisy wspomnień”, którą miałem okazję czytać. Jest to potężna kopalnia wiedzy o jelczańskiej fabryce. Pokazuję ona historię zakładów od początku istnienia tj. od 1952 roku aż do połowy lat ’90, czyli do zlikwidowania fabryki. W książce tej są zawarte relację pracowników i osób bezpośrednio związanych z fabryką. 4 tom książki o jelczańskich samochodach będzie obejmował burzliwy okres tzw. transformacji ustrojowej, czyli lata 1990- 1994. Przemiana PRL na RP i zawirowania wokół jelczańskich zakładów na pewno wciągną czytelników. A tym czasem mocno trzymajmy kciuku za pana Połomskiego i z niecierpliwością czekajmy na nową książkę.
Chciałbym podziękować panu Wojciechowi za zgodę na udostępnienie zdjęć.
źródło: fb.com
fot: ze zbiorów pana W.A.Połomskiego



 16 kwietnia 2014

NIESAMOWITA HISTORIA JELCZA W 4 AKTACH - KSIĄŻKI WOJCIECHA POŁOMSKIEGO

Jest mi niezmiernie miło, gdy czytam recenzje i oceny jakie mojej pracy i napisanym książkom wystawiają Czytelnicy. Ostatnio, taką ocenę wystawił mojej pracy Jakub Widła, pasjonat motoryzacji i prawdopodobnie człowiek, który posiada największy w naszym kraju zbiór prospektów reklamowych (związanych z pojazdami). Jakub prowadzi stronę internetową na której można obejrzeć wiele ciekawych i unikalnych folderów reklamowych (m.in. MIKRUSA !!!!)

Co ważne, zbiory Jakuba już dziś wykorzystywane są do zilustrowania bardzo ciekawych artykułów prasowych, traktujących o historii motoryzacji, które ukazują się m.in na łamach miesięcznika AUTOMOBILISTA. Ale do rzeczy, oto jaką ocenę wystawił Jakub mojej pracy:

Przyglądając się ofercie książek motoryzacyjnych w księgarniach, możemy odnieść wrażenie, że po ulicach jeżdżą albo „kultowe” auta z czasów Polski Ludowej albo auta egzotyczne typu Ferrari. Inne pewnie stoją popsute (poradniki napraw to chyba najliczniejsza grupa wśród książek motoryzacyjnych). Odrębną zaś grupą są książki „supermarketowe”, w których im więcej zdjęć, a mniej opisów tym lepiej (choć i te szczątkowe opisy czasem mają mało wspólnego z rzeczywistością). Dlatego też  każdorazowe pojawienie się na rynku księgarskim, rzetelnych opracowań i monografii- innych niż wspomniane- jest małym świętem w świecie motoryzacji. Nie inaczej było podczas premiery czwartej już książki Wojciecha Połomskiego pt. „Historia JZS Jelcz – Zapisy wspomnień”.
Wojciech Połomski to znany i lubiany pisarz specjalizujący się w historii Jelczańskich Zakładów  Samochodowych.  W swoim dorobku literackim oprócz wymienionych już „Zapisów wspomnień” ma 3 książki z serii „Pojazdy samochodowe i przyczepy Jelcz” podzielone na 3 okresy:  1952-1970, 1971-1983 oraz 1984-1989. Każda z nich w bardzo szczegółowy sposób opisuje historię zakładów i budowane przez nie pojazdy, nie wyłączając prototypów i ciężarówek sportowych.  W jednym miejscu autor zebrał kilkaset fotografii, często nigdy nie publikowanych.  Książki są nieocenionym i w wielu tematach jedynym źródłem wiedzy o jelczańskiej fabryce i jej pojazdach. 
Natomiast  książka "wspomnieniowa"  kapitalnie podsumowuje dzieje zakładu, mając za podstawę wspomnienia wielu zasłużonych pracowników. Co ważne książki są wciąż dostępne w księgarniach, na Allegro oraz w sklepie Internetowym Wydawnictw Komunikacji i Łączności, dzięki czemu jeszcze jest szansa na zakup kompletnej historii Jelcza.

9 komentarzy:

  1. Witam,
    czy Jelcz 316 był kiedykolwiek wykorzystywany do montażu jakichś seryjnych zabudów specjalnych? Mnie przychodzi na myśl tylko jedna - zabudowa remontera drogowego z kotłem na asfalt i agregatem sprężarkowym (taka jak na zdjęciu: http://forum.modelarstwo.info/attachments/100_3822-jpg.199550/ ). Takie zabudowy były raczej rzadkie, ale jednak występowały, więc ciekawy jestem czy powstawały seryjnie z przeznaczeniem na Jelcza 316, zapewne w zakładach MADRO. Czy wie Pan coś na ten temat?
    Pozdrawiam
    Paweł

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny blog. Duża dawka wiedzy na temat Jelcza. Cieszę się, że tutaj trafiłem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kawał świetnej i pięknej historii polskiej motoryzacji

    OdpowiedzUsuń
  4. Kawał historii. Aż miło jest poczytać sobie takie rzeczy
    https://www.amos.auto.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. witam, ostatnio zakupiłem opony do mojego nowego nabytku czyli Jelcza serii 300. Tylko
    opony mam do wymiany. Czy jest Pan Wstanie mi doradzić?

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń