I ZLOT POJAZDÓW MARKI JELCZ -relacja

 

I ZLOT POJAZDÓW MARKI JELCZ -relacja


Szanowni Państwo,


tegoroczny Zlot pojazdów marki Jelcz za nami. Czas na podsumowania, relacje i wnioski.
Udział w tegorocznej imprezie zdeklarowało w sumie 49 właścicieli pojazdów Jelcz lub z zabudowami wykonanymi w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ostatecznie na placu zlotowym pojawiło się ich 29 oraz dwa pojazdy dodatkowe: Jelczon 315 i Tarpan Honker w wersji sanitarki. Przykry dla mnie jest fakt, że niektórzy właściciele nie raczyli nawet poinformować o swojej niemocy lub braku zainteresowania imprezą. Trudno, nauczka dla mnie na przyszłość, by podchodzić z rezerwą do obietnic niektórych ludzi. Poniżej lista pojazdów, które uczestniczyły w tegorocznej imprezie:

1.      Filip Balcer- Jelcz C 417 K

2.      Mateusz Żyrek „Przewóz osób”- Jelcz T 120 EWA

3.      Miłosz Cempura- Jelcz C 422 DM

4.      Tomasz Kierstan- Jelcz S 442 Rally

5.      PKS Pszczyna- Jelcz PR 110 D Lux

6.    OSP Łagiewniki- Jelcz 010

7 i 8. EPO Trans Tychy - Jelcz C 317D i Jelcz 003

9. Karol Kuriata- Jelcz C 417 D

10. Bedřich Šimek Skoda-Karosa 706 RTO LUX

11. Krzysztof Olbert- Jelcz S 622 D

12. Piotr Chandoha- Jelcz 315

13. M. Kurkowska "Wynajem i przewozy autokarowe, przewóz osób"- Jelcz M 081 MB

14. Dolnośląskie Linie Autobusowe- Jelcz M 081 MB

15 i 16. Firma TAURUS- Jelcz C 422 D/4 i Jelcz C 424 MAX

17. OSP Jelcz-Laskowice- Jelcz 008 

18. OSP Wójcice- Jelcz 004 M

19. OSP Grędzina- Jelcz 005 M

20. OSP Bystrzyca- Jelcz 004 M

21. OSP Podzamcze- Jelcz P 325 DS- samochód gaśniczy

22. OSP Łukowice Brzeskie- Jelcz 022

23. Mirosław Składanek- Jelcz 325

24 i 25. PKS OŁAWA- Jelcz L 100 I i Jelcz L 090

26. OSP Roszkowice- Jelcz 006/2

27. Maciej Kowalik- Jelcz C 642 K

28. Stanisław Wachowiak- Jelcz 043

29. Maciej Sołtyński- Jelcz S 442 Replika

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ


Okolicznościowy medal


Dla właścicieli aut, fundatorów nagród, patronów medialnych oraz zaproszonych gości przygotowaliśmy pamiątkowy medal (100 sztuk), który wraz z drobnymi upominkami był wręczany przez Burmistrza Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Bogdana Szczęśniaka. Zgodnie z zapowiedziami nagrodziliśmy uczestniczące w imprezie pojazdy i ich właścicieli także pucharami ufundowanymi przez Burmistrza MiG Jelcz-Laskowice w trzech kategoriach:

NAJSTARSZY POJAZD
Bedřich Šimek- Skoda-Karosa 706 RTO LUX z 1955 roku
foto: J.Mikołajczyk

NAJŁADNIEJSZY POJAZD
Piotr Chandoha- Jelcz 315
foto: W.A. Połomski

POJAZD, KTÓRY PRZEBYŁ NAJDALSZĄ ODLEGŁOŚĆ
Tomasz Kierstan- Jelcz S 442 Rally
foto: W.A. Połomski


    Niestety, z pewnych względów zmuszeni byliśmy zrezygnować z wręczenia nagród w kategoriach: najmniejszy/największy przebieg zgłoszonych pojazdów. Fundatorzy nagród w tych kategoriach: Anna i Bartek Balcerowie- TARTAK GOWORÓW i Mateusz Żyrek- Przewóz osób, zdecydowali o przyznaniu ufundowanych przez siebie upominków następującym pojazdom:


MATEUSZ ŻYREK- PRZEWÓZ OSÓB
OSP ROSZKOWICE- Jelcz 006/2
foto: W.A. Połomski


Anna i Bartek Balcerowie- TARTAK GOWORÓW 
Mateusz Żyrek- Jelcz T 120 EWA
foto: W.A. Połomski


     W tym miejscu warto dodać, iż autobus Jelcz T 120 EWA, którego właścicielem jest Mateusz Żyrek, odbył dwa kursy, wożąc pasażerów z miejsca Zlotu do Izby Historii Marki Jelcz. Dodatkowo, pojazd i jego właściciel uhonorowani zostali dodatkową nagrodą przez Burmistrza MiG Jelcz-Laskowice- Bogdana Szczęśniaka. 
      Z pewnością warto wspomnieć o niespodziance jaką przygotowaliśmy jednemu z zaproszonych gości-Mariuszowi Iwanowi. Śledzący uważnie informacje zamieszczane przez Zlotem, dokładnie wiedzą, iż Mariusz mimo że jest osobą niepełnosprawną, to jest także budowniczym pojazdu o nazwie Jelczon 315. Pojazd Mariusza, prezentowany w czasie imprezy, otrzymał oficjalne oznaczenia, zaprojektowane, wykonane i naklejone przez Ryszarda Szymańskiego. W ten oto sposób JELCZON nie będzie już mylony z jakimkolwiek innym pojazdem, a jedno z marzeń Mariusza zostało spełnione.

Mariusz Iwan, Wojtek Połomski i oczywiście Jelczon
foto: Gabriela Gadomska

     Jednym z punktów harmonogramu tegorocznego zlotu były prelekcje, które wygłoszone miały zostać przez piszącego te słowa, Jana Kornickiego i Andrzeja Pyzio. Przyznam szczerze, że niezmiernie rzadko publicznie zabieram głos, więc było to dla mnie nie lada wyzwanie.
      Tematem mojej prelekcji byli ludzie, dzięki którym dziś podziwiać możemy na fotografiach produkty Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz zapisaną w słowach i obrazach historię miasta Jelcz-Laskowice. Nie wszystkich fotografów zakładowych udało mi się zaprosić na prelekcję. Warto przypomnieć nazwiska nieobecnych, którzy obrazy zatrzymywali w kadrze:

Eugeniusz Pastenaci
Stanisława Sokołowska
Alicja Konopka
Marek Koch
Zdzisław Maj
Stanisław Żak

      Celem mojej prelekcji było przede wszystkim uhonorowanie pracy ludzi, którzy dokumentowali przez wiele lat potęgę i rozwój jelczańskich zakładów. Chciałem, by wszyscy zebrani w sali ludzie, poznali tych, którzy stali po drugiej stronie aparatu, kamery czy mikrofonu. Miniony czas sprawił, iż zostali zapomniani i tak naprawdę ich nazwiska spotkać możemy dziś w archiwalnych numerach nieistniejącej gazety zakładowej "Głos Jelcza" oraz w książkach, których jestem autorem. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować WAM za przyjęcie mojego zaproszenia i medalu okolicznościowego, który otrzymaliście wraz z drobnymi upominkami:

Jolanta Pietrzyk - fotograf
Jan Langiewicz - fotograf
Jan Janota - fotograf, dziennikarz Głosu Jelcza
Zygmunt Szczepaniak - fotograf
Arkadiusz Szczupak - fotograf

       Jak ważną sprawą, oprócz obrazów są archiwalne dziś teksty historyczne, przekonałem się niejednokrotnie pisząc własne publikacje. Gdyby nie praca zaproszonych ludzi, ja oraz rzesza czytelników, prawdopodobnie nigdy nie poznałaby tak dokładnie dziejów jelczańskiej fabryki, które opisane zostały w wielu moich publikacjach i książkach. Także te osoby postanowiłem więc uhonorować. Niestety, wieloletni dziennikarz Głosu Jelcza- Michał Szczupak z powodów zdrowotnych nie mógł przyjąć mojego zaproszenia. Godnie zastąpił go syn Arkadiusz, który uhonorowany został medalem także za wieloletnią przyjaźń i pomoc przy realizacji moich projektów.
      Kilka dni przez Zlotem zmarł także ostatni redaktor naczelny Głosu Jelcza- Jerzy Smyk, który miał zostać zaproszony do udziału w prelekcji. Nie zdążyłem... Życie pisze różne scenariusze.
    Kolejną z zaproszonych osób był Krzysztof Filarowski - twórca zakładowego radiowęzła, operator kamery i dziennikarz gazety zakładowej "Głos Jelcza". Człowiek, dzięki pasji którego, możemy dziś podziwiać m.in utrwalone na taśmie video Rajdy Jelcza.  
   Moje zaproszenie przyjęła także Monika Gałuszka-Sucharska - wieloletnia dziennikarka Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskich. Pracując przez wiele lat w filii gazety w Jelczu-Laskowicach, doskonale poznała specyfikę tego miasta, ludzi i historię także Jelczańskich Zakładów Samochodowych. To właśnie Monika, po raz pierwszy porozmawiała ze mną o mojej pasji, planach związanych z napisaniem książki i... w pewnym sensie to także jej zasługa, że dziś pracuję nad kolejną książką.

    Proszę przyjmijcie raz jeszcze podziękowania za swoją pracę. Bez niej wielu nie poznałoby historii miasta, fabryki i wielu wspaniałych ludzi, których od zapomnienia ocaliliście swoją pracą.

18 maja 2019, sala nr 2 CSIR w Jelczu-Laskowicach. Od lewej strony stoją: Jan Langiewicz, Arkadiusz Szczupak, Jolanta Pietrzyk, Jan Janota, Monika Gałuszka-Sucharska, Wojciech Połomski, Burmistrz J-L Bogdan Szczęśniak, Sekretarz MiG Jelcz-Laskowice Dariusz Koprowski i za kamerą Krzysztof Filarowski.
Foto: Robert Przybylski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz